Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Wyjazdy studyjne Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Oleckiej w ramach projektu Turystyczna Sieć Współpracy - klaster „Suwalszczyzna – Mazury”.


Głównym założeniem pierwszego wyjazdu studyjnego, zorganizowanego w dniach 16 - 19 maja 2011 roku, było nawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu i samorządami z obszaru realizacji projektu. Docelowo pozwoli to na wykreowanie ciekawych produktów turystycznych oraz ich skuteczną promocję. Osiągnięcie założonych celów było możliwe dzięki zapoznaniu się uczestników wyprawy z dobrymi praktykami gospodarki turystycznej w ramach wyjazdu studyjnego do Bałtowa (województwo świętokrzyskie).
Bałtów leży przy drodze wojewódzkiej nr 754 między Ostrowcem Świętokrzyskim, a Solcem nad Wisłą. Jeszcze 20 lat temu była to nieznana nikomu mała wieś. Dzięki grupie pasjonatów turystyki, którzy potrafili się porozumieć, dzisiaj to miejsce słynie z licznych atrakcji. Jednym z tych ludzi jest prezes lokalnego partnerstwa - dyrektor generalny Jarosław Kuba, którego mogliśmy poznać w czasie seminarium pt. „Instytucjonalne uwarunkowania tworzenia i sprzedaży produktów turystyki wiejskiej na przykładzie Stowarzyszenia L G D Krzemienny Krąg w Bałtowie”. Myślą przewodnią tego wykładu było wspólne tworzenie produktu turystycznego przez wszystkich mieszkańców (uprawiania turystyki w systemie partycypacji społeczności lokalnej). Dyrektor Kuba podkreślał też konieczność oparcia takiego produktu o tzw. rdzeń, czyli to, co przyciąga turystę.
W trakcie seminarium zapoznaliśmy się z nowymi trendami w polskiej turystyce wiejskiej.
Teoretyczna analiza nowinek nie mogła zastąpić praktycznego zapoznawania się z ofertą turystyczną Bałtowa. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Bałtowskiego Parku Jurajskiego. Szczególne wrażanie wywarła na nas organizacja parku tematycznego „Zaginiony Świat Dinozaurów”, który obok typowych atrakcji paleontologicznych oferuje turystom tzw. „questing” pod nazwą „Śladami historii w Żydowskim Jarze”. Park Jurajski to również ścieżka dydaktyczna z niemal 100 modelami zwierząt prehistorycznych oraz ekspozycja skamieniałości i minerałów. Prowadzone są też lekcje muzealne i warsztaty paleontologiczne. Bogatą ofertę kompleksu uzupełnia Zwierzyniec Bałtowski, Ośrodek Jeździecki „Kraina Koni”, rollercoaster i nowoczesne kino 5D. Na zwiedzających czeka też zabytkowy młyn zaś zimą można skorzystać ze stoków narciarskich. Infrastruktura tego wspaniałego obiektu obejmuje oczywiście wspaniałe place zabaw dla dzieci jak również sieć punktów gastronomicznych i stoisk z pamiątkami.
Po zakończeniu zwiedzania kompleksu Parku Jurajskiego i jego elementów składowych nadszedł czas na wizytę w jednym z gospodarstw agroturystycznych wykorzystujących ideę „questingu”. Jedną z licznych ciekawostek, jakich mogliśmy naocznie doświadczyć był udział w pokazowych warsztatach pieczenia chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. Między innymi dzięki temu mogliśmy sobie uświadomić, iż turyści kupując produkt nabywają tak naprawdę emocje. Odbiorca czuje zapach chleba i jego ciepło uczestnicząc w tworzeniu. Tworzenie tego typu zestawu bodźców jest niezwykle ważne, bowiem turyści (konsumenci wrażeń i emocji) wybierają produkty turystyczne również przez pryzmat własnych odczuć.
Wyjazd do Bałtowa dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Oprócz pięknych wspomnień wynieśliśmy ogromny zasób wiedzy o tworzeniu nowoczesnych form turystyki i sposobach powstawania współczesnych kompleksów turystyczno-rozrywkowych. Z dalekiego Bałtowa wróciliśmy też z myślą, że aby osiągnąć sukces potrzeba przede wszystkim wzajemnego zrozumienia i współpracy.

Danuta Cieślukowska
Konsultant ds. projektu TSW „Suwalszczyzna – Mazury”.

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2011-05-25