Home

 

Ziemia olecka

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 
Archiwalna strona WWW Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Oleckiej

Mapy

Gwiazda Mazurska 15-17 sierpnia 2008


Prezentacja rękodzielników Prezentowane osoby są członkami LOT, członkami Klastra Suwalszczyzna-Mazury i uczestnikami projektu Rozwój potencjału Turystycznej Sieci Współpracy "Klaster Suwalszczyzna-Mazury" w partnerstwie z sektorami kreatywnymi.


Piękne położenie jezior i malownicze krajobrazy powiatu przyciągają wielu turystów. W Olecku można wypożyczyć sprzęt turystyczny, łodzie wiosłowe, kajaki, rowery wodne, w Klubie Wodnym istnieje również możliwość wypożyczenia żaglówek.. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Olecku znajduje się sauna i dobrze wyposażona siłownia. Są tu korty tenisowe i stadion, wypożyczalnia sprzętu wodnego, kemping, kąpielisko.
W okresie sezonu turystycznego Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Olecku nasila kontrolę nad miejscowościami turystycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem zaopatrzenia w wodę oraz gromadzenie i terminowe usuwanie nieczystości stałych i płynnych,
- likwidację "dzikich wysypisk śmieci", zwłaszcza przy trasach turystycznych,
- wyposażenie miejscowości turystycznych w wystarczającą liczbę pojemników na śmieci,
- zaopatrzenie obiektów turystycznych w odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych i czystościowych,
- utrzymanie przez cały czas trwania sezonu turystycznego terenów w odpowiednim stanie sanitarno-porządkowym,
- wyznaczanie miejsc na pola namiotowe,
- wyznaczanie miejsc wypoczynku sobotnio-niedzielnego.

Trasy turystyczne i miejscowości na terenie powiatu na bieżąco są porządkowane. Uzupełniono i odnowiono znaki drogowe i informacyjne, oczyszczono przystanki, wyposażono w kosze na śmieci. Nadzorem objęto trzy parkingi leśne w Dąbrowskich, Gąskach, i Kowalach Oleckich, drogi dojazdowe i place postojowe utrzymane są czysto, posiadają podstawowe urządzenia, tj. ubikacje, pojemniki na odpady. zgodnie z rocznym Wszystkie gminy posiadają wysypiska śmieci.
Miasto Olecko pod względem sanitarnym jest utrzymane czysto. Parki, place, skwerki, ulice sprzątane są na bieżąco. Ustawiono wystarczającą ilość pojemników na śmieci. Wywóz nieczystości stałych odbywa się na bieżąco. Trasy turystyczne Olecko-Suwałki, Olecko-Ełk, Olecko - Giżycko, Olecko-Gołdap zostały częściowo przygotowane. Trwają jeszcze prace przy porządkowaniu poboczy i malowaniu znaków na jezdniach.

Szlaki turystycznewww.olecko.pl/szlaki/

- Przygranicznymi ścieżkami do bobrowych żeremi
- Tęczą piętnastu jezior wokół sudawskiej warowni
- Nad jezioro Krzywe - po wysokich brzegach jezior i jarów
- Doliną Legi - z nurtem pracowitej rzeki
- Ku dolinie Rospudy - szlakami przemytników
- Na Szeską Górę - filar mazurskiego świata
 

Atuty powiatu oleckiego

Turystyczno - krajoznawcze
¨ jeden z najczystszych regionów Polski,
¨ unikatowe walory krajobrazowo - przyrodnicze,
¨ ogromne obszary wodne i leśne,
¨ bogactwo zwierzyny leśnej i ptactwa,
¨ baza dla organizacji turystyki

Rekreacyjno - sportowe
¨ doskonałe warunki do żeglowania, wędkowania i grzybobrania,
¨ raj dla myśliwych i amatorów wycieczek pieszych i rowerowych,
¨ pola namiotowe,
¨ wypożyczalnie sprzętu pływackiego,
¨ baza sportowa (korty do gry w tenisa ziemnego, boiska i stadiony sportowe i in.)
¨ gospodarstwa agroturystyczne ze smaczną, domową kuchnią

Gospodarcze
¨ korzystna struktura agrarna gospodarstw rolnych,
¨ bogactwa naturalne - borowiny, torf, glina, podziemne wody mineralne,
¨ rozległe tereny leśne - baza dla przemysłu drzewnego
¨ Wszechnica Mazurska w Olecku,
¨ sieć hoteli, restauracji i barów gastronomicznych,
¨ produkcja łodzi żaglowych i motorowych,
¨ produkcja ekologicznych oczyszczalni ścieków


Na terenie miasta i gminy Olecko znajduje się wiele obiektów turystycznych, pól namiotowych, ośrodków o działalności całorocznej - Dom Wycieczkowy, Dom Noclegowy "Maraton", "Pensjonat", "Rarytas", "Ośrodek Wypoczynkowy Skarpa", Dworek Mazurski, Hotel Centrum" i "Mazury". Stan sanitarny obiektów oceniono na dobry i bardzo dobry.
1. Kąpielisko "Szyjka" w Olecku nad jeziorem Olecko Wielkie - kąpielisko prowizoryczne, przeznaczone do sezonowego wykorzystania. W okresie letnim miejsce do kąpieli jest oznakowane, objęte dyżurami służby ratowniczej wyposażonej w sprzęt ratowniczy.
2. Kąpielisko "Skocznia" w Olecku nad jez. Olecko Wielkie - kąpielisko zorganizowane, stałe przystosowanie do kąpieli, z wyznaczonymi i oznakowanymi strefami kąpieli, wyposażone w pomosty, część gastronomiczną, urządzenia sanitarne i wyposażone w sprzęt pływacki (wypożyczalnia sprzętu pływackiego). Teren plaży utrzymany czysto, rozstawione kosze na śmieci. Toalety oddzielone na część męską i damską, funkcjonuje przebieralnia.
3. Kąpielisko "Dzika Plaża". Rozstawione pomosty i wyznaczone strefy do kąpieli, w chwili obecnej teren kąpieliska należy wykosić, brak zaplecza sanitarnego. Sanitariaty znajdują się w odległości ok. 80 m od kąpieliska.
4. Stałymi placówkami są schroniska młodzieżowe, które funkcjonują od lat w następujących miejscowościach:
- w Szkole Podstawowej w Golubkach - 25 miejsc
- w byłej Szkole Podstawowej w Połomie - 25 miejsc
- w Szkole Podstawowej w Mazurach - 25 miejsc
- w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Olecku -25 miejsc


Aktualne informacje w Punkcie Informacji Turystycznej - Punkt Informacji Turystycznej w Olecku
Plac Wolności 22 tel./ fax (0-87) 520-49-48


Baza turystyczna gminy to schronisko młodzieżowe w Golubkach, pole namiotowe w Zawadach Oleckich z domkiem myśliwskim. Wytyczonych jest 8 tras rowerowych, ponieważ atrakcje krajobrazowe stwarzają możliwość rozwoju turystyki pieszej i rowerowej, a zimą narciarskiej. W sezonie letnim w gminie organizuje się Kowaliadę, czynne jest kino, Gminny Ośrodek Kultury oraz świetlice wiejskie.
Już dziś niemal w każdej wsi powiatu oleckiego można skorzystać z wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych. Prężnie działa Stowarzyszenie Agroturystyczne "Mazurska Kraina" propagujące rozwój agroturystyki w powiecie.
Szacuje się ,że wielkość ruchu turystycznego na terenie miasta i gminy olecko wynosi około 6000 tys osób rocznie. Baza noclegowa gminy i miasta to 720 miejsc w hotelach pensjonatach i domach wczasowych.Teren gminy przy istniejących walorach krajobrazowych posiada niewielką bazę rekreacyjną, która powoli ale ciągle powiększa się.
W sezonie letnim Gmina Świętajno poprzez miejscowy Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Agroturystyczne "Mazurska Kraina" przymierza się do zorganizowania imprezy turystyczno-sportowo-rekreacyjnej, w której przewiduje się udział około 1.000 osób, w tym turystów krajowych i zagranicznych.
Gmina Świętajno posiada punkt informacyjny w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Gmina posiada bazę na około 400 miejsc.
Baza noclegowa:
- 2 Ośrodki wczasowe w Dudkach (jeden na 30miejsc, drugi na 15 miejsc noclegowych)
- pensjonaty w Świętajnie,
- 11 gospodarstw agroturystycznych, które zgłosiły swą działalność w Urzędzie Gminy Świętajno znajduje się w miejscowościach: Świętajno, Dworackie, Dunajek, Połom, Borki, Krzywe, Giże, Dudki, Kukówko, w tym 3 (trzy) gospodarstwa skategoryzowane: dwa w Giżach Anny i Lecha Marczaków z własnym jeziorem i Ryszarda Suchockiego oraz jedno w Dworackich Alicji Polak.
- 2 schroniska młodzieżowe w Mazurach i Połomie,
- Bar "Mała Gastronomia" w Świętajnie,
- Mini Bar w Świętajnie,
Inne atrakcyjne turystyczne w Gminie Świętajno
- park Krajobrazowy Puszczy Boreckiej - występują żubry,
- rzeka Mazurka w Nowinkach i Połomska Młynówka - występują żeremia bobrów,
- nadleśnictwo Wiczewo - ślepe jeziorko z ruchomymi wyspami,
- Kurhan Jaćwingów w okolicy jeziora Stopki w Dybowie.
- Kościół w Cichym z XVII w.
- Kościół w Świętajnie
Ponadto na terenie Gminy występują rzadkie gatunki ptaków: czarnego bociana, czapli siwej, żurawi, łabędzi niemych i kormoranówW Wieliczkach jednym z ciekawszych i coraz rzadziej spotykanych obiektów jest liczący ponad 300 lat, dobrze zachowany, modrzewiowy kościół z 1677 roku.
Na terenie gminy warto obejrzeć także młyny wodne z przełomu XIX i XX wieku znajdujące się w Starostach i Nowym Młynie.
Na terenie Gminy Wieliczki nie funkcjonują żadne hotele, pensjonaty czy gospodarstwa agroturystyczne. Turyści odwiedzający gminę mogą zatrzymać się jedynie na polu namiotowym, usytuowanym nad jeziorem Olecko Małe. Właściwe zaopatrzenie dla turystów gwarantuje liczna sieć sklepów na terenie gminy.
Od czerwca do lipca w domu parafialnym w Wieliczkach odbywają się turnusy dla młodzieży skupionej w tzw. grupach modlitewnych. Młodzież przyjeżdża z całej Polski. Harcerze, dzieci młodsze dysponujące własnym wyposażeniem z śpiwory, materace, mogą zatrzymać się na noclegi w Szkole Podstawowej w Wieliczkach.

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2020-11-02