Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Bobruczek i Cmentarzysko Jaćwingów


Andrzej Malinowski
Warto zobaczyć ...

Trasa (dojazd samochodem): Olecko-Suwałki-Szlinokiemie
Rezerwat Przyrody Bobruczek
To niewielki obszar, który obejmuje zarastające jezioro o powierzchni 0,90 ha w gminie Puńsk. Rezerwat utworzono w 1961 r. dla ochrony bobra (stąd nazwa jeziora), wtedy kiedy liczebność tego gatunku była niewielka. Położony jest w sąsiedztwie jeziora Boksze. Zwierciadło wody leży na wysokości 148 m n.p.m. Jezioro ulega wypłycaniu i zarastaniu. Teren na ogół trudnodostępny, brak oznaczeń. Oprócz bobra europejskiego w rezerwacie występuje wydra, a także m.in. podlegające ochronie całkowitej kruszczyk błotny i kukułka szerokolistna.
Rezerwat Przyrody Cmentarzysko Jaćwingów
Położony jest w lesie na obrzeżach Suwałk (wjechać w ulicę Studzieniczną za byłą wsią Szwajcaria). Powstał w roku 1959 i jest rezerwatem kulturowym dla ochrony jaćwieskich kurhanów, mających postać okrągłych kamienno-ziemnych usypisk o średnicy 6-21 metrów i wysokości do 0,5 m. Groby zbudowane są z kilku warstw kamieni. Większość z nich ulega zatarciu i jest zarastana przez krzewy i drzewa. Cmentarzysko było badane w latach 1955-1966 przez Ekspedycję Jaćwieską pod kierunkiem Jerzego Antoniewicza. W obrębie cmentarzyska znajdują się pochówki całopalne i szkieletowe (bogato wyposażone w ozdoby, narzędzia, naczynia, broń, miecze, pasy ze złoceniami, oszczepy – w zależności od statusu zmarłego). Jest ono datowane na II-V wiek naszej ery. Jaćwingowie, dawni mieszkańcy tych terenów zajmowali się uprawą roli, hodowlą zwierząt, metalurgią żelaza i tkactwem. W pobliskich Osinkach, Prudziszkach, Żywej Wodzie i Balwinowie znajdują się inne dawne cmentarzyska.
W śnieżną i chłodną niedzielę, 28 października 2012 r. w Bobruczku i na Cmentarzysku Jaćwingów byli: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-11-12