Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Mierzeja Wiślana zimą


Trasa: Olecko-Elbląg- Stegna-Krynica Morska-Piaski.
Kościół w Stegnie
Został zbudowany przez protestantów w latach 1681-1683. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z 1572 r. oraz barokowe organy. Na stropie świątyni znajduje się płócienne malowidło z 1688 roku przedstawiające wydarzenia z końca wojny trzynastoletniej (1454-1466), kiedy to w Stegnie prowadzono pertraktacje pokojowe. Jest to największy obraz w Polsce i jeden z największych w Europie. Lniane płótno o luźnym splocie ma wymiary: 35 na 18 m, czyli 450m2. Dzieło zostało przytwierdzone specjalnymi gwoździami do drewnianej przybitki. Unikatowe wyposażenie kościoła stanowi największy model statku w Polsce. Jest on darem załogi w podzięce za cudem uratowane życie.
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
Zajmuje obszar o powierzchni 4410 ha położony w granicach województwa pomorskiego. Park obejmuje fragment Mierzei Wiślanej pomiędzy Sztutowem a granicą Polski (obwód kaliningradzki, Rosja). Jest to wąski pas lądu między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, z ciągami wydm porośniętych nadmorskim borem sosnowym, który miejscami jest wymieszany z dębem i bukiem (naturalne środowisko, 75. letni drzewostan). Na terenie parku utworzono 2 rezerwaty przyrody chroniące naturalny drzewostan bukowy oraz miejsca lęgowe kormorana czarnego (który jest symbolem parku) i czapli siwej. Ten obszar obfituje w zatorfione zagłębienia terenu. Od strony otwartego morza występują zbiorowiska wysokich traw i muraw napiaskowych na wydmach wałowych.
W parku rosną 43 gatunki chronione, w tym mikołajek nadmorski, turzyca piaskowa, wiciokrzew pomorski. Występuje 41 gatunków porostów zagrożonych wyginięciem oraz 34 rzadkie w skali kraju i regionu. Doliczono się 232 gatunków ptaków, z których 107 gniazduje na obszarze parku i jego otuliny. W parku występuje wiele ssaków, w tym foka szara oraz licznie bytujące nietoperze. Atrakcją przyrodniczą jest turkusowa odmiana padalca.
Wydma „Wielbłądzi Garb”
Wielbłądzi Garb położony jest 49,5 m n. p. m. i jest najwyższym wzniesieniem na Mierzei Wiślanej. Stąd roztaczają się piękne widoki na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany, pomimo że garb porośnięty jest lasem. Jest to najwyższa w całej Europie wydma stała. Wejście od drogi (prawa strona) prowadzącej do miejscowości Piaski (pół kilometra za znakiem informacyjnym „PIASKI 10”). Na wierzchołku, do którego prowadzą drewniane schody usytuowana jest drewniana wieża widokowa.
Krynica Morska
Niewielkie miasto (1361 mieszkańców) i gmina (o najmniejszej liczbie mieszkańców w Polsce). Miejscowość typowo turystyczna z portem rybacko-jachtowym. Północna część miasta graniczy z Morzem Bałtyckim, a południowa z Zalewem Wiślanym. Szerokie, piękne plaże, nawet zimą zachęcają do wędrówek. Na jednym ze wzgórz znajduje się latarnia morska. Zaskakują dziki, które stanowią nieodłączny element miejscowości i wszędobylskie dzięcioły duże. Nie ma supermarketu, najbliższa „Biedronka” jest w Stegnie. Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.
Zalew Wiślany
Brzegi porośnięte szuwarami, ale łatwo dostępne do pieszych wędrówek. Długość zalewu wynosi 90,7 km; szerokość od 6,8 do 13 km; średnia głębokość 2,7 m. Przez Zalew przebiega ukośnie do jego osi podłużnej granica państwowa z Rosją.
Piaski
Na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej, około 4 km od granicy państwowej Polski i Rosji leży stara wieś rybacka mająca również charakter letniskowy. Około 1600 r. zbudowano tutaj pierwszy kościół. Do dzisiaj zachował się cmentarz mennonicki z XVIII wieku.
Z biegiem czasu osada kilkakrotnie zmieniała swoje położenie. Przyczyną tego stanu rzeczy były wędrujące wydmy, ruchome piaski zasypujące systematycznie zabudowania wsi. Ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825 r. Teren ten jest najbardziej dziewiczy na całej mierzei.

Od 21 do 26 grudnia 2012 r. na Mierzei Wiślanej przebywali, brzegiem Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego wędrowali, na Wielbłądzi Garb weszli, ciekawy kościół w Stegnie widzieli: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.

Warto zatrzymać się w Krynicy Morskiej w willi „U Wiktorii” przy ul. Łąkowej 8, tel. 609082608 (bardzo sympatyczni gospodarze).


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze  

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-12-28