Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Najmniejsze miasto w Polsce i Narwiański Park Narodowy


Trasa: Olecko - Fasty - Choroszcz - Pańki - Kruszewo - Śliwno - Topilec - Baciuty - Rynki-Zawyki - Suraż - Łapy - Płonka Kościelna - Kowalewszczyzna - Kurowo.
Zwiedzanie Narwiańskiego Parku Narodowego można rozpocząć z dowolnego miejsca. My postanowiliśmy zapoznać się z jego specyfiką od strony Choroszczy i części wschodniej.
NPN chroni dolinę rzeki Narwi, która w tym miejscu jest bardzo rozległa, silnie zabagniona i pokryta szuwarami. Jest ona ostoją i miejscem odpoczynku ptaków wodno-błotnych m.in. błotniaka stawowego (jest symbolem parku) i łąkowego, kropiatki, bataliona, dubelta. Na terenie parku występują 34 gatunki ssaków, ścisłą ochroną objęta jest m.in. ryjówka malutka i gronostaj; 13 gatunków płazów, w tym rzekotka drzewna; 3 gatunki gadów: jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, zaskroniec zwyczajny. Najbogatszy jest jednak świat bezkręgowców. Bardzo charakterystyczne dla doliny Narwi są wilgotne łąki, na których rosną różne gatunki traw oraz rośliny zielne, reprezentowane m.in. przez rzeżuchę łąkową, firletkę poszarpaną, jaskier ostry i krwawnicę pospolitą, które podczas kwitnienia tworzą barwne kobierce. Łąki są koszone zazwyczaj dwa razy w roku. Na obrzeżach doliny rosną lasy bagienne z przewagą olsu porzeczkowego.
W miejscowości Kruszewo w punkcie obserwacyjnym na rozlewisko Narwi znajdują się pozostałości po zerwanym moście. Na przełomie XIX i XX wieku powstała tutaj carska droga strategiczna. W 1903 r. zakończono budowę drewnianego mostu o długości 365 m., który został zniszczony już w 1915 r. w czasie przesuwającego się frontu niemiecko-rosyjskiego. Most odbudowano ponownie dopiero w roku 1928. Nie była to jednak dobra konstrukcja. Tak długi most, o wysokości 7,5 metra ponad lustro wody, wykonano bez bali oporowych i krzyżaków usztywniających jarzma. W wyniku tego wykazywał on silne wahania boczne podczas przejazdu samochodów. Autobusy przed przejazdem zatrzymywały się, pasażerowie przechodzili pieszo, a autobus bardzo powoli pokonywał most bez obciążenia. Most ponownie uległ zniszczeniu, tym razem w wyniku działań podczas II wojny światowej. Przyczynę, dla której nie zdecydowano się na kolejną odbudowę przeprawy, wyjaśnia miejscowa legenda - od chwili wzniesienia mostu (w 1903 i 1928 r.) za każdym razem po 11 latach wybuchała wojna światowa.
Ciekawa atrakcja czekała na nas we wsi Śliwno,   GoogleMaps   gdzie kończy się droga i … rozpoczyna przeprawa pływającą platformą na ponadkilometrową kładkę. Takich platform na trasie jest 5. Kładka łączy wsie Śliwno i Waniewo - po drugiej stronie rzeki i parku. Prowadzi w poprzek Narwi. Żeby poruszać się platformą trzeba samemu ciągnąć łańcuchy i liny. Pośrodku trasy stoi wieża obserwacyjna, skąd można podziwiać bogactwo fauny i flory, które tutaj jest wyjątkowe. Narew w granicach parku tworzy niesamowity labirynt wodny. Nie ma takiej drugiej rzeki w Europie! Wyjątkowy charakter Narwi powoduje, że można ją porównać jedynie do takich rzek jak Okawango w Afryce, Ob na Syberii i Saskatchewan w Kanadzie.
Siedziba NPN znajduje się w niewielkiej wsi Kurowo w zabytkowym dworze.
Bardzo ciekawy jest też Szlak Konopielki – 25 km trasa samochodowa przebiegająca przez kilka miejscowości gminy Suraż: Zawyki, Doktorce, Lesznia, Ostasze, Rynki, Średzińskie. Znajdują się w nich różnego typu obiekty – świadectwa odchodzącej w przeszłość tradycyjnej kultury chłopskiej. Jednym z takich punktów jest chata chłopska z zabudową gospodarczą – przypominająca dom Kaziuka, głównego filmowego bohatera „Konopielki” powieści Edwarda Redlińskiego. Okoliczne miejscowości napominają fikcyjne Taplary.
Interesujący jest również sam Suraż, położony nad rzeką Narwią. Jest najmniejszym miastem w Polsce, liczy zaledwie 900. mieszkańców. Jednak charakter ma wiejski. W mieście znajdują się m.in. dwa rynki, wczesnośredniowieczna Osada Słowiańska Nawia, grodzisko średniowieczne, zabytkowy cmentarz żydowski z 1865 roku, Muzeum Kapliczek, Muzeum Archeologiczne.
W chłodną i deszczową sobotę, 31 marca 2012 r. Narwiański Park Narodowy podziwiali, kładkami nad rzeką Narew chodzili, Szlakiem Konopielki podążali, w najmniejszym mieście w Polsce byli: Cezary Lasota, Konrad Radzewicz i Andrzej Malinowski.

Andrzej Malinowski

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-04-02