Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Pogranicze polsko-litewskie

Andrzej Malinowski
Warto zobaczyć ...

Trasa (dojazd samochodem): Olecko-Sejny-Dusznica-Jezioro Gaładuś-Hołny Mejera-Hołny Wolmera-Kuciunai-Rachelany-Berżniki-Markiszki-Podlaski
Pogranicze polsko-litewskie jest niezwykle bogate przyrodniczo, etnograficznie i kulturowo. Malownicze pejzaże, otwarci ludzie, „tajemnicza mistyka” – to walory tego regionu, przepięknej pagórkowatej, ukształtowanej przez lodowiec Suwalszczyzny (Sudovia).
Sejny
Początki miasta sięgają XV wieku, kiedy to, po pierwszej wojnie polsko-krzyżackiej trzej starsi rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły otrzymali tereny, gdzie założyli osadę (seinai z lit. oznacza starców; seina w języku jaćwieskim oznaczało trawy, które w tamtym okresie bujnie porastały brzegi i zakola rzeki, przepływającej przez osadę). Zamieszkiwali tutaj Żydzi, Rosjanie, Białorusini, Litwini (mieszkają nadal). Zwarta zabudowa zachęca do spacerów uliczkami i wzdłuż murów okalających bazylikę. Bazylika NMP stanowi wschodnią część dawnego kompleksu klasztornego dominikanów. Najcenniejszym elementem w świątyni jest drewniana gotycka figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w., wykonana w kształcie tryptyku (od XVII w. przedmiot kultu religijnego). W nawie głównej znajdują się organy neobarokowe zbudowane w 1907 r. Warto zobaczyć kaplicę św. Agaty (figura z 1828 r.), synagogę, pomnik Matki Polki. Ciekawie wyglądają napisy-szyldy na niektórych starych domach i sklepach.
Dusznica i Jezioro Gaładuś
Dusznica jest niewielką rozproszoną wsią malowniczo wpisaną w otaczający polsko-litewski krajobraz. Uwagę przyciągają olchowe zagajniki, sady pełne jabłoni i ... psy, których jest po kilka w każdym gospodarstwie. Pola uprawne i łąki „dotykają” pasa granicznego i tylko biało-czerwone słupki informują, że po drugiej stronie już Litwa. Dusznica została założona w XVII wieku; był tutaj folwark i młyn wodny. Wieś leży nad jeziorem Gaładuś (większa jego część należy do Polski, mniejsza do Litwy). To idealne miejsce do wędrówek i wypoczynku. Ostoja ciszy i spokoju. Brzegi jeziora wysokie, w wielu miejscach trudnodostępne, ale jest ono najpiękniejsze na ziemi sejneńskiej. Po obu stronach łąki, lasanki, jary, zatoki, wyspy, cyple. Jezioro Gaładuś rozciąga się na długości 10 km.
Hołny Wolmera
Wieś ukryta pośród pagórków, łąk i lasów, przy granicy z Litwą. Sieć małych rzek i strumieni, bogactwo flory i fauny czynią to miejsce urokliwym. W przeszłości Hołny Wolmera należały do Jezuitów z Grodna i nazywane były Jezuickimi. Po roku 1773 przeszły na własność państwa. Do połowy XIX wieku Hołny należały do rodziny Wolmerów; jednym z zarządców był kasztelan grodzieński Kazimierz Wolmera. W pobliżu położone są Hołny Mejera (nazwa od Jana Mejera, nabywcy majątku). Obie wsie w XVI w. stanowiły jeden majątek, podział nastąpił w XVIII wieku. Stąd można się udać polnymi i leśnymi drogami do wsi Kuciunai na Litwie.
Kuciunai
Cicha i spokojna litewska wieś z kościołem (1907), sklepem, szkołą i posterunkiem policji. Przez osadę przepływa rzeka Alna (po polskiej stronie o nazwie Hołnianka).
Berżniki
Dawniej były miastem (najstarsze na Suwalszczyźnie). Założone w XVI w. przez królową Bonę. Zachował się układ urbanistyczny miasta z trójkątnym rynkiem. W drewnianym kościele z 1819 r. znajdują się zabytkowe organy i ... ławki, na których siadał Czesław Miłosz (w kościele kręcono sceny do filmu „Dolina Issy”). Warte zobaczenia są drewniane kaplice z XIX w., plebania, kaplica cmentarna (1846). Do II wojny światowej w Berżnikach (litewska nazwa brzozy) istniał cmentarz żydowski. 22 sierpnia 1920 r. w okolicy rozegrała się Bitwa Niemeńska. Wieś położona jest nad niewielkim jeziorem Kelig.
W „jesienno-zimową” sobotę i niedzielę, 27-28 października 2012 r. po pograniczu polsko-litewskim wędrowali: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.


Wyświetl większą mapę

____________________________________________________
Pogranicze − obszar położony blisko granicy oddzielającej terytoria różniące się pod pewnym cechami; na obszarach pogranicza obserwuje się przemieszanie pewnych cech z obu sąsiadujących ze sobą obszarów.
Folwark - istniejący od XII w. rodzaj wielkiego gospodarstwa rolnego, a od XIV w. także rolno-hodowlanego, nastawione na masową produkcję zboża przeznaczonego na zbyt, wykorzystujące pracę pańszczyźnianą chłopów.
 

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-11-11