Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Raczki Elbląskie - najniżej położone miejsce w Polsce


Trasa: Olecko-Elbląg- Wikrowo-Raczki Elbląskie.
W Raczkach Elbląskich na Żuławach Wiślanych znajduje się najniżej położony punkt w Polsce: 1,80 m poniżej poziomu morza (depresja naturalna). Jest on oznakowany słupkiem z tablicą informacyjną. Fale morskie znajdujące się na słupku oznaczają, że mniej więcej na tej wysokości znajduje się poziom morza. We wsi na brązowym drogowskazie jest napisane, że do punktu jest 2 km, a w rzeczywistości było … 200 m (jeszcze nikt nie poprawił błędu)!
We wsi Wikrowo przy pompie (na polach za domami), 7 kilometrów od Raczek Elbląskich depresja jest jeszcze większa: 2,10 m poniżej poziomu morza (depresja sztuczna). Jednak tutaj jest ona wytworem działalności człowieka. Przed II wojną światową Niemcy wykopywali w Wikrowie torf, dlatego ten teren tak się obniżył. Dojazd do tego miejsca nie jest oznakowany (skierował nas tam chłopiec przejeżdżający na rowerze).
Praktycznie płaskie obszary Żuław Wiślanych (delta Wisły) poprzecinane są licznymi kanałami i rowami melioracyjnymi. Delta zbudowana jest głównie z materiałów naniesionych przez rzekę w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Region ten spośród innych wyróżniają żyzne gleby. 700 lat temu dzisiejsze obszary depresyjne znajdowały się pod wodą. Zalew Wiślany sięgał znacznie dalej na południe, a Elbląg był wówczas portem morskim. Narastająca delta Nogatu zasypywała tę część zalewu i odcięła miasto. Osadzony materiał odgrodził fragment wód dawnej zatoki morskiej. W tym procesie znaczną rolę odegrały łachy, osady rzeczne, a także osiadanie powierzchni i pompowanie wód podziemnych. Doprowadziło to do powstania depresji. Aby umożliwić osadnictwo i rozwój rolnictwa, należało stworzyć system wodno-melioracyjny. Za panowania na tym terenie Krzyżaków mieszkańcy wsi mieli obowiązek sypania i konserwowania wałów przeciwpowodziowych, które do dziś są charakterystycznym elementem krajobrazu. Do ich budowy używano drewna. Spowodowało to niemal całkowite zniszczenie pierwotnych podmokłych lasów. W XVI w. sprowadzono specjalistów (protestanckich menonitów) z Niderlandów, którzy przyczynili się do powiększenia polderów – depresji chronionych przez wały przeciwpowodziowe.


Wyświetl większą mapę

W środę, 26 grudnia 2012 r., w słoneczny drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Raczkach Elbląskich i Wikrowie byli, najniżej położone punkty w Polsce widzieli: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.

Depresja – obszar lądu położony poniżej poziomu morza; na mapach z hipsometrią barwną obszar depresji oznacza się zwykle kolorem ciemnozielonym.
Żuławy Wiślane – region naturalny (kraina geograficzna; środkowa, największa część Pobrzeża Gdańskiego) obejmujący rozległą równinę deltową Wisły przypominającą w ogólnym zarysie kształt odwróconego trójkąta, którego wierzchołek znajduje się w rozwidleniu Wisły na Leniwkę i Nogat, zaś podstawa wyznaczona jest przez Mierzeję Wiślaną. Wysokość tak wyznaczonej figury osiąga około 50 km, a podstawa – około 40 km.
Delta – ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym.
Łacha – ramię boczne rzeki lub jej dawne koryto (starorzecze) wypełnione wodą stojącą i tworzące płytkie jezioro; łachy często są zarośnięte i przeobrażają się w mokradło.

 

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-12-28