Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Grodzisko jaćwieskie i dwór w Rudaminie na Litwie


Dojazd: Olecko-Puńsk-Krejwiany-Senoji Radiske-Mockai-Budvietis-Rudamina
Rudamina to niewielka miejscowość na Litwie w okręgu olickim – 19 km od granicy z Polską. Przechodzi przez nią drogą Łoździeje-Mariampol. Znajduje się tutaj kościół, cerkiew, grodzisko i ruiny dworu z XVIII wieku. Nad okolicą góruje niesamowite wzgórze – grodzisko jaćwieskie z I w. p.n.e.-XIII w. n.e. Położone jest 850 m na południowy zachód od centrum miejscowości. Pojezierze Litewskie należy do najmniej przekształconych przez człowieka. Wzgórze obronne otoczone jest 2-3 metrowym wałem kamienno-ziemnym o wymiarach placu 60 x 83 m, powierzchni dwóch hektarów i wysokości względnej ponad 40 m. Grodzisko w Rudaminie jest jednym z najbardziej znanych pomników Jaćwingów, żyjących na Zaniemeńszczyźnie. Gród został wzniesiony na brzegu dawnego jeziora, na szczycie masywnego wzgórza, które na początku I i II tysiąclecia zostało przekształcone. Zwiększono plac, wybudowano zbocza i wybrukowano je kamieniami, podniesiono nasyp i zbudowano nowe ściany obronne. Archeologiczne badania wykopaliskowe prowadzone były w 1918 i 1965 r. Obok grodziska odkryto kurhan grzebalny z III-IV w. p.n.e. Zasiedlanie grodziska było wieloetapowe. Obiekt użytkowany był od V do XIII w. Według legendy, w 1240 r. książę litewski Ringaudas, mityczny ojciec Mendoga i protoplasta rodu książęcego Ryngoldowiczów, zbudował w Rudaminie zamek, a także, iż w tym okresie Rudamina była stolicą księcia Mindaugasa, który tutaj koronował się na króla Litwinów w 1251 r. Uważa się, że w okresie walk z Krzyżakami Rudamina była ważnym punktem oporu. Zamek miał być zburzony przez nich w 1387 r. przy pomocy bomb prochowych. Badania archeologiczne wykazały, że do 1283 r. i nieco później Rudamina była jednym z głównych grodów Jaćwingów.    GoogleMaps
Na uwagę zasługuje także dwór w Rudaminie. Jest on nierozerwalnie związany z Mickiewiczowskim obrazem Litwy jako sielskiej krainy, chociaż dzisiaj jest opuszczony i niszczeje. W czasach ZSRR był siedzibą kołchozu im. Żdanowa. W siedmiohektarowym parku dworskim z trzema stawami rosną zaniedbane drzewa i rzadkie gatunki roślin, sprowadzane przez właścicieli z dalekich stron. Park jest pomnikiem przyrody.
Legenda głosi, że przed pierwszą wojną światową w dworze bywał Stanisław Ignacy Witkiewicz. Witkacy spędzał wtedy wakacje u ciotki w Syłgudyszkach, po drodze odwiedzając dwór w Rudaminie. Podobno nawet stąd Witkacy wybrał się w wielką podróż do Wiednia, Monachium i potem Włoch.
Właściciele majątku ufundowali w XVI wieku miejscową świątynię. Dwieście lat później została ona przebudowana - powstał dwuwieżowy, klasycystyczno-barkowy kościół.
Historia dworu w Rudaminie to historia Polaków mieszkających tutaj do drugiej wojny światowej. Teraz mieszkają tam Litwini, którzy tworzą zupełnie nową rzeczywistość.
W dość ciepłą, ale deszczową niedzielę, 22 kwietnia 2012 r. wspięli się (… po schodkach) na grodzisko w Rudaminie, oglądali dwór i rudamińskie posiadłości Cezary Lasota, Konrad Radzewicz i Andrzej Malinowski.

Andrzej Malinowski.

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-04-23