Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Kaplica grobowa Steinertów i Kanał Brożajcki


Andrzej Malinowski
Warto zobaczyć ...

Trasa: Olecko-Czerwony Dwór-Banie Mazurskie (samochodem) - Zakałcze Wielkie-Bąkowo-Mieduniszki Wielkie (rowerami).
Przy lesie na obrzeżach wsi Zakałcze Wielkie (gmina Banie Mazurskie) znajduje się kaplica grobowa rodziny Steinertów (dojazd dobrze oznakowany). Powstała prawdopodobnie w 1860 roku (przebudowywana w latach 30. XX wieku). Ma kształt sześcianu z wypukłym dachem i jest murowana. W krypcie grobowej zmumifikowane ciała mężczyzny i kobiety. Na podłodze krzyż z napisem: Maria Steinert (1863-1891). Na jednym z zachowanych słupów ogrodzeniowych wyryte jest serce i rok 1863. Kaplica znajduje się na nieczynnym niewielkim cmentarzu ewangelickim. W Zakałczach Wielkich zachował się dwór z II połowy XIX w. i pozostałości parku.
Stąd już niedaleko do Kanału Brożajckiego, który łączy dwie rzeki: Węgorapę i Gołdapę. Obecnie jest nieczynny. Wybudowany został w 1733 r. w ramach prac melioracyjnych w Niecce Skaliskiej i służył jako ośmiokilometrowy odcinek drogi wodnej do spławu drewna do Królewca. Siedem lat wcześniej zaprojektował go Jan Władysław Suchodolec. Był odnawiany w latach 1824-1826. Początek kanału znajduje się we wsi Miczuły i prowadzi przez las do niewielkiej elektrowni wodnej w pobliżu wsi Mieduniszki Wielkie. Posiada 6 jazów (Miczuły, Bąkowo, Polski, Halina, Budziska, Brożajcie).
Fryderyk Wilhelm IV wydał ustawę o odnawianiu mokradeł, w związku z czym w latach 1844-1850 dodatkowo wybudowano Kanał Dopływowy. Niestety oba kanały z biegiem czasu straciły na znaczeniu. W rezultacie zamuliły się, a niedrożna sieć rowów melioracyjnych zabagniła las.
W częściowo deszczową sobotę, 3 listopada 2012 r. kaplicę Steinertów widzieli, wzdłuż Kanału Brożajckiego jeździli (w miejscach, gdzie się dało), 25 km rowerem przejechali: Cezary Lasota, Konrad Radzewicz i Andrzej Malinowski.

____________________________________________
Niecka – niewielkie podłużne obniżenie terenu.
Jaz – budowla hydrotechniczna wybudowana w poprzek rzeki lub kanału piętrząca wodę, w celu utrzymania stałego poziomu rzeki dla celów żeglugowych lub (w ograniczonym zakresie) zabezpieczenia przed powodzią, zaopatrywania w wodę oraz do celów energetycznych.
Fryderyk Wilhelm IV (1795-1861) – król Prus (1840-1861), z dynastii Hohenzollernów.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2012-11-12