Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Drawieński Park Narodowy

Dojazd: Olecko-Warszawa-Poznań-Krzeszyce-Słońsk-Przyborów-Park Narodowy Ujście Warty-Gorzów Wielkopolski-Głusko (wyprawa weekendowa).

Drawieński Park Narodowy położony jest w północno-zachodniej Polsce w zlewni rzeki Drawy i obejmuje powierzchnię 114,4 km2. Bystry nurt Drawy rzeźbi jary i wąwozy o zboczach dochodzących do 30 m wysokości. W parku udokumentowano 224 zbiorowiska roślinne. Powierzchniowo dominują lasy (80%): buczyny, łęgi olszowe, olsy, bory sosnowe. Występują torfowiska, ekosystemy wodne i łąkowe. Faunę parku reprezentuje ponad 200 gatunków kręgowców, najliczniejszą gromadę stanowią ptaki. Zwierzęciem herbowym DPN jest wydra.
W parku można poruszać się rowerem po szlakach pieszych. Niektóre fragmenty są trudne do pokonania ze względu na brukowe i piaszczyste nawierzchnie. Największą atrakcją DPN jest Jezioro Ostrowieckie o powierzchni 3,6 km2 położone w głębokiej rynnie polodowcowej (28,5 m). We wsi Głusko na rzece Drawie zachowana jest elektrownia wodna „Kamienna”, która stanowi charakterystyczny dla początków XX wieku model hydroelektrowni (jedna z najstarszych na świecie) i zarazem najciekawszy zabytek techniki o randze ogólnokrajowej. Moc elektrowni wynosi niecały 1 megawat.

W ciepłą sobotę, 26 października 2013 r. Drawieński Park Narodowy zwiedzali, naddrawieńskie buczyny podziwiali, rzeką Drawą się zachwycali i 21 km na rowerach fragmentami szlaków turystycznych i ścieżek poznawczych przejechali: Konrad Radzewicz, Cezary Lasota i Andrzej Malinowski.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole. Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-11-17