Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Ruiny dworu w Starej Hańczy


Dojazd: Olecko-Filipów-Nowa Pawłówka-Hańcza.
Nad brzegiem Jeziora Hańcza (najgłębszego w Polsce: 108,5 m) istniał folwark Stara Hańcza. Jego powstanie datuje się na wiek XVII. Obejmował on praktycznie północną część obecnego Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Otaczał go park i ogród, przedzielony, zachowaną do dzisiaj aleją lipową (pomnik przyrody). Od zachodu usytuowane były budynki gospodarcze, stawy rybne i warzywnik. Budynek dworu położony na wzniesieniu wybudowano w XVIII wieku. Dwór miał 11 właścicieli. Pierwszym był Stanisław Lipnicki. W czasie II wojny światowej dwór stał się siedzibą leśnictwa, a po wojnie milicji. W 1946 r. został spalony. Według jednej z wersji budynek został celowo podpalony w ramach akcji niszczenia dworów; inna wersja mówi o przypadkowym pożarze, wywołanym przez milicjantów „pędzących bimber”. Dzisiaj w tym miejscu pozostały ruiny dworu, fragmenty muru, zasypane piwnice i drzewa z dawnego parku dworskiego. Rośnie też jesion wyniosły (pomnik przyrody). Powstała również ścieżka poznawcza „Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy” i „Źródło Aretuzy”.
Według legend, w zatoce na wprost dworu cofające się wojska napoleońskie zatopiły skarb – kasę jednego z korpusów. W rzeczywistości w 1831 r. w tym miejscu doszło do potyczki polskich powstańców z carskim wojskiem. Polski oddział został rozbity. Poległych pochowano we wspólnej mogile we wschodniej części parku. Prawdopodobnie to oni przed bitwą zatopili kasę powstańczą w jeziorze, aby nie wpadła w ręce wroga.

W pogodną niedzielę, 6 stycznia 2013 r. ruiny dworu Stara Hańcza widzieli, po Suwalskim Parku Krajobrazowych wędrowali, na Górę Rowelską (298 m n.p.m.), Górę Grabową (250 m n.p.m.) i Górę Zamczysko (230 m n.p.m.) weszli: Cezary Lasota, Konrad Radzewicz i Andrzej Malinowski.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-01-08