Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Zagroda Kurpiowska w Kadzidle i Muzeum Kurpiowskie w Wachu


Trasa: Olecko-Grajewo-Szczuczyn-Kolno-Łyse-Kadzidło-Wach-Myszyniec-Klon-Spychowo-Zgon-Orzysz-Ełk-Olecko.

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle jest mini skansenem, filią Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. Zagroda przedstawia tradycyjne budownictwo ludowe Kurpi, typ samotniczy o kształcie wydłużonego prostokąta; mieszczą się w niej obiekty z końca XIX i początku XX wieku: chaty kurpiowskie, spichlerz, stodoła szerokofrontowa z wozownią, drwalnia, kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena, studnia z żurawiem, maneż - pomieszczenie do młocki kieratowej, kierat, ule kłodowe, ule skrzynkowe, wozy, bryczki, sanie, sieczkarnie, młocarnie, żarna, krosna, sprzęty gospodarcze. Eksponatów jest niewiele, ale oddają one klimat dawnych Kurpi. Co roku, w trzecią niedzielę czerwca w skansenie odbywa się Wesele Kurpiowskie - inscenizacja z udziałem weselnych gości - przybyłych na imprezę turystów.
Cena biletu: 5 zł. Brak informacji o dojeździe do skansenu (nie ma drogowskazów). Kadzidło jest drugim po Myszyńcu, największym ośrodkiem, w którym mieszkańcy kultywują kulturę i sztukę kurpiowską.
Muzeum Kurpiowskie w Wachu mieści się na terenie gospodarstwa rolnego (Wach 14; 1,8 km od głównej drogi) i jest prywatną własnością. Zwiedzanie bezpłatne, przewodnikiem jest sam gospodarz i kolekcjoner eksponatów, pan Zdzisław Bziukiewicz (prawdziwy pasjonat, miły i serdeczny człowiek, pięknie opowiada). W zabudowaniach gospodarskich mieści się około 3 tysięcy eksponatów, związanych z dawnym życiem Kurpiów. Są one prezentowane w działach: tkactwo, bursztyniarstwo, stolarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, w domu, w zagrodzie, bartnictwo, strój, stajnia, rzemiosło. W 2013 r. w muzeum odbędzie się: Majówka (3.05); Bajania Kurpiowskie i I Przegląd Gadki Kurpiowskiej (30.06); II Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego (15.09). Informacje na: www.muzeum.kurpie.com.pl; tel. 607676356. Pan Bziukiewicz jest także bursztyniarzem (jego ojciec był nim również). Puszcza Kurpiowska dostarczała (dzisiaj już w minimalnym stopniu) naturalnego surowca – bursztynu; wyrabiano z niego różańce, wisiorki, krzyżyki, korale, pierścionki i niewielkie żyrandole.

W piękną, słoneczną sobotę, 2 marca 2013 r. Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle zwiedzali i w Muzeum Kurpiowskim w Wachu byli: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.
_____________________________________
Kurpie – to ludzie Zagajnicy – borów i lasów na Równinie Kurpiowskiej; grupa etnograficzna ludności polskiej, zamieszkująca tereny dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Zielonej (zwanej też: Puszczą Kurpiowską lub Zagajnicą) i Puszczy Białej.
Nazwa Kurp wywodzi się od noszonych przez miejscową ludność butów (kurpsi) wyrabianych z lipowego łyka; określenie znane było w XVI w.; w dawnej Polsce łykiem nazywano mieszczanina.
Typowe nazwiska kurpiowskie: Deptuła, Samsel, Zyśk, Duda, Kacpura, Kukwa, Deluga, Reluga, Najmoła, Jachna.


Wyświetl większą mapę >

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-03-04