Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Ciekawe miejsca na Podlasiu


Rezerwat przyrody „Kozi Rynek” w Puszczy Augustowskiej

Dojazd: Olecko-Augustów-Rezerwat „Kozi Rynek”.
Wyjeżdżając z Augustowa należy się kierować w stronę Lipska. Po przejechaniu 14 km pojawi się skrzyżowanie dróg, jedna prowadzi w prawo - z drogowskazem do wsi Balinka, druga w lewo - do rezerwatu ze znakiem „4 Kozi Rynek” (szlak niebieski i zielony). Po kolejnych 2 km (leśnej drogi) należy skręcić w prawo; naprzeciwko widoczna niewielka tabliczka z zieloną strzałką z napisem: Do mogiły Powstańców; po przejechaniu 1,7 km (przejeżdża się przez niewielki most z metalowymi balustradami) pojawią się zielone tabliczki kierujące do mogiły w rezerwacie.

Za pomnikiem partyzantów poległych w okresie II wojny światowej zaczyna się ścieżka przyrodniczo-leśna o długości ok. 1,8 km. Wyznaczono 22 przystanki, przy których umieszczone zostały tablice informacyjne.
W Rezerwacie przyrody „Kozi Rynek”, powstałym w 1959 r., na powierzchni 146,6 ha chroni się fragmenty lasu o cechach zbliżonych do lasu pierwotnego. Występują bory, olsy, grądy i łęgi jesionowo-olchowe. Z rzadkich gatunków można spotkać m.in. jeżogłówkę najmniejszą i wawrzynka wilczełyko. Żyją tutaj także łosie, wilki, borsuki. Swoje siedliska mają bociany czarne.

Na terenie rezerwatu znajdują się mogiły powstańców z powstania styczniowego z 1863 r. Ze względu na niedostępność tego miejsca stacjonował tutaj w latach 1863-1864 największy na Augustowszczyźnie oddział powstańczy. Został on rozbity przez Kozaków w wyniku zdrady. Rozegrała się tu bitwa pod dowództwem płk Józefa Konstantego Ramotowskiego z oddziałami wojska rosyjskiego.

W chłodną i słoneczną sobotę, 19 października 2013 r. w Kozim Rynku byli, mogiłę powstańców widzieli, ścieżką edukacyjną przeszli: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.


Wyświetl większą mapę

__________________________________________

- Miejsce pierwotnie określane jako „Kozi Rynek” to wzgórze otoczone bagnami, niedostępne przez większą część roku z uwagi na podmokły i bagnisty teren, stanowiące jak gdyby naturalną fortecę. Opowiadano, iż miejsce to na swoją ostoję wybrało stado kóz, koźlaków i kozłów. Obserwowano tu również gonitwy kozłów za kozami w czasie rui. Stąd wzięło swą nazwę uroczysko, a od nazwy uroczyska - utworzony w tym rejonie rezerwat.
- Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce.
- W Polsce wyodrębniono 1469 rezerwatów przyrody o powierzchni 164 463 ha (według stanu na 31.12.2011 r.).


 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-10-20