Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku


Dojazd: Olecko - Olsztyn - Olsztynek.
Muzeum-skansen na obszarze 96 ha mieści ponad 50 obiektów pochodzących z Mazur, Warmii, Powiśla i Małej Litwy (jeden z 5. regionów etnograficznych dzisiejszej Litwy, leżący na terenie historycznych Prus). Początek jego powstania przypada na rok 1909. Wszystko tutaj przyciąga wzrok: zagrody z domami, wiatraki, młyn wodny, olejarnia, szkoła, kuźnia, wozownia, remiza strażacka, garncarnia, karczma, drewniany kościół ewangelicki. Jest też zabytkowy wóz cygański i ule kłodowe. Najstarsze obiekty pochodzą z XVIII wieku. Miejsce bardzo ciekawe, gdyż wiernie przedstawia życie dawnych mieszkańców. W części archeologicznej zrekonstruowany został kurhan z wczesnej epoki żelaza. Cena biletu 12 zł.
W piękną słoneczną niedzielę, 21 kwietnia 2013 r. skansen w Olsztynku zwiedzali: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.
___________________________________________
Budownictwo ludowe w Polsce to najczęściej budynki drewniane, ale również gliniane ceglane i kamienne. Charakteryzuje się ono wielkim bogactwem form architektonicznych i pomysłowością. Budownictwo to dotyczy zarówno zagród chłopskich, czyli chałupy, spichlerze, stodoły jak i budynków użyteczności publicznej. Zasoby budownictwa ludowego w Polsce są znikome i z roku na rok się kurczą.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-04-30