Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze


Dojazd: Olecko-Lublin-Zwierzyniec-Szczebrzeszyn-Zamość-Urszulin-Włodawa-
(w drodze z Roztoczańskiego i Poleskiego Parku Narodowego) Sobibór Stacja.
Z miejscowości Sobibór trzeba przejechać asfaltem (jadąc z Włodawy) 5 km i skręcić w prawo do Sobibór-Stacja (3 km piaszczystą drogą). Wejście na teren byłego obozu i do muzeum bezpłatne.
Obóz powstał na słabo zaludnionym, bagnistym terenie w marcu 1942 r. przy stacji kolejowej Sobibór. Obejmował obszar 60 ha i składał się z części garnizonowej oraz z czterech podobozów. Ogrodzony był potrójnym płotem z drutu kolczastego, rowem wypełnionym wodą i polem minowym o szerokości 15 m. Załoga składała się z około 30. esesmanów i 100. strażników ukraińskich. W obozie zamordowano ćwierć miliona Żydów z wielu krajów Europy. Przywożono ich koleją ciężarówkami, furmankami, gnano pieszo. Całą procedurę postępowania z więźniami opisała w swoich zeznaniach Zelda Metz: „Po przybyciu transportów, odstawiono wagony na bocznicę. Ludzie wychodzili z wagonów niosąc rzeczy. Chorzy dojeżdżali kolejką do lazaretu. Tam Gomerski (Niemiec) dobijał ich pistoletem. Zdrowi szli przez lager 2 do sortowni. W specjalnych barakach odkładali paczki. Oddzielono mężczyzn od kobiet. Dzieci mogły iść tak z mężczyznami jak i z kobietami. W innych barakach musieli się rozebrać i układać swoje rzeczy według wyznaczonego porządku (osobno koszule, suknie, ubrania itp.). Nago przechodzili przez kasę. Tam oddawali pieniądze, kosztowności i wartościowe rzeczy. Niemcy albo dawali numerki albo ogłaszali numer, żeby w drodze powrotnej mogli odebrać rzeczy i pieniądze. Następnie wchodzili do baraków, gdzie obcinano kobietom włosy, potem do „łaźni” tzn. komór gazowych.”
Formą sprzeciwu wobec losu, jaki czekał Żydów w Sobiborze były ucieczki. W wigilię 1942 roku zbiegło 7. więźniów; w lipcu 1943 r. kilku kolejnych. 14 października 1943 r. doszło do powstania w obozie. Zbiegło wtedy około 300 Żydów. Ich poszukiwania trwały do 21.10.1943 r. - ujęto 130. uciekinierów. Po powstaniu, Niemcy podjęli decyzję o całkowitej likwidacji obozu. Zrównali go z ziemią i zatarli ślady. Obóz w Sobiborze przeżyło 62. osoby.
„Ci z was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo.” – Aleksander Peczerski (przywódca powstania, na kilka chwil przed jego wybuchem).

W pogodną sobotę, 4 maja 2013 r. w Sobiborze byli i Muzeum Obozu Zagłady zwiedzali: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-05-12