Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince


Dojazd: Olecko-Łomża-Ostrów Mazowiecka-Brok-Małkinia Górna-Treblinka.
Muzeum powstało w 1964 r. i obejmuje były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnię żwiru, Miejsce Straceń, tzw. „Czarną Drogę”, symboliczny cmentarz żydowski utworzony z 17 tysięcy głazów i pomnik ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy.
Treblinka I. Taką nazwę nadano karnemu obozowi pracy, który powstał w 1941 r. i istniał do końca 1944 r. Obsługa niemiecka liczyła około 20 osób. Niemcom pomagali strażnicy, głównie Ukraińcy, około 100 osób. Przez obóz przeszło 20 tys. więźniów, z czego około 10 tys. zmarło lub zostało rozstrzelanych.
Obóz Treblinka II był obozem zagłady, powstał w 1942 r. i funkcjonował do 1943 roku. Wybudowali go Niemcy w ramach „Akcji Reinhard” w celu fizycznej likwidacji ludności żydowskiej. Zajmował 17 ha powierzchni. Otoczony był wysokim ogrodzeniem z drutu kolczastego. Załoga składała się z 30-40 Niemców i Austriaków oraz strażników, około 100-120 osób, głównie pochodzenia ukraińskiego. Przywożono tutaj Żydów z okupowanej Polski, z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, a także Niemiec i Austrii.
Deportowanych uśmiercano za pomocą gazów spalinowych. Oblicza się, że zginęło tu ponad 800 tysięcy ludzi. By zatrzeć ślady zbrodni, zwłoki palono na specjalnie skonstruowanych rusztach. 5 sierpnia 1942 r. w drodze do obozu w Treblince zmarł Janusz Korczak, polski lekarz pochodzenia żydowskiego, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny.
2 sierpnia 1943 r. w obozie wybuchło zbrojne powstanie zorganizowane przez więźniów. Z 840. osób jedynie około 200. udało się wydostać z obozu. Po powstaniu obóz powoli zaczęto likwidować. W listopadzie 1943 r. rozebrano wszelkie obozowe zabudowania oraz instalacje. Wybudowano dom dla ukraińskiej rodziny, a teren obozu zaorano i zasiano łubinem. Przed nadejściem frontu wschodniego zabudowania zostały spalone.
Bilet wstępu – 5 zł. Prawie 3 kilometrową trasę /w jedną stronę/ można pokonać pieszo lub przejechać samochodem. My wybraliśmy pierwszy wariant /samochodem i tak by się nie dało – za dużo śniegu.


Wyświetl większą mapę

W dość mroźną sobotę, 9 lutego 2013 r. Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince zwiedzali: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-02-12