Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Wielkopolski Park Narodowy


Dojazd: Olecko-Warszawa-Poznań-Krzeszyce-Słońsk-Przyborów-Park Narodowy Ujście Warty-Gorzów Wielkopolski-Drawieński Park Narodowy-Poznań-Mosina (wyprawa weekendowa).

Wielkopolski Park Narodowy powstał w 1957 r. Jego powierzchnia wynosi 75,84 km2. Utworzono w nim 18 obszarów ochrony ścisłej. Ochroną objęto również 32 drzewa pomnikowe i 1 głaz narzutowy (Głaz Leśników). Rzeźba terenu ukształtowana została podczas zlodowacenia bałtyckiego. Występują tutaj liczne jeziora rynnowe, kemy, ozy, parowy i wydmy. W parku dominują zbiorowiska leśne z przewagą borów sosnowych i sosnowo-dębowych. Na terenach zabagnionych rosną olsy i zarośla łozowe. W faunie WPN ważną rolę odgrywają owady (ponad 3 tys. gatunków), w tym bardzo rzadki jelonek rogacz. W parku wytyczono 5 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km; 100 km dróg dla rowerzystów i 30 km dla miłośników hippiki (jazda konna).
Ciekawym obiektem w WPN są ruiny niewielkiego zamku zbudowanego w 1827 r. przez Tytusa Działyńskiego dla swojej siostry Klaudyny Potockiej na wyspie na Jeziorze Góreckim. Przy południowym krańcu jeziora zachował się naturalny fragment pierwotnego grądu środkowoeuropejskiego. Symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest sowa (puszczyk).

W słoneczną niedzielę, 27 października 2013 r. Wielkopolski Park Narodowy zwiedzali i na rowerach fragmentami szlaków turystycznych jeździli: Konrad Radzewicz, Cezary Lasota i Andrzej Malinowski (nocleg z soboty na niedzielę w samochodzie na parkingu tuż przy wejściu na teren parku w miejscowości Mosina).


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole. Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-11-19