Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Żywkowo – bociania wieś


Dojazd: Olecko-Giżycko-Kętrzyn-Bartoszyce-Górowo Iławeckie-Żywkowo.
Żywkowo jest niewielką wsią położoną w Gminie Górowo Iławeckie tuż przy granicy (300 metrów) z obwodem kaliningradzkim (Rosja). Miejscowość słynie z gniazdowania bocianów białych. W zależności od roku jest ich średnio około 160. w 42. gniazdach. Najwięcej gniazd znajduje się w gospodarstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, aż 24! Dane liczbowe są bardzo ciekawe zwłaszcza, że liczba mieszkańców Żywkowa wynosi 25 osób, które mieszkają w 9. domach. W Żywkowie jest 28 dachów. Co roku przylatuje tutaj około 100. bocianów, a odlatuje około 200. Gniazda znajdują się na dachach, drzewach i słupach. Żywkowo słynie z największej w Polsce kolonii bociana białego. Ogólnie liczebność tego gatunku w naszym kraju szacuje się na około 46 tysięcy par lęgowych.
Północno-podlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków realizuje pilotażowy projekt „Bociania wieś”. Jego celem jest wypracowanie skutecznych metod ochrony siedlisk i żerowisk bociana. W związku z tym wykonano remont dachów, na których posadowione były gniazda i zamontowano platformy zabezpieczające gniazda przed osuwaniem się. Od lat we wsi i okolicznych miejscowościach ubywa rolników. W związku z tym naturalizacja krajobrazu może się okazać największym zagrożeniem dla gniazdujących tutaj bocianów. Dlatego jednym z celów projektu jest zachowanie ekstensywnego rolnictwa.
Życie bocianów w Żywkowie można podglądać z wieży widokowej należącej do PTOP (wstęp płatny, ale od pewnego czasu opłata nie jest pobierana, ponieważ gospodarstwo, w którym znajduje się wieża jest niezamieszkane).
Pomiędzy Żywkowem a sąsiednią wsią Toprzyny została wytyczona ścieżka edukacyjna o długości około 2 km. Biegnie ona polną drogą pośród łąk i pól – tam też można obserwować życie bocianów.
Żywkowo jest sympatyczną i przyjazną wsią, a bociany dodają jej uroku. I aż się chce powtórzyć za poetką, Hanną Zdzitowiecką: Przyleciały z daleka i krążyły nad łąką./
Zobaczyły je dzieci gdy rankiem wzeszło słonko./Przyleciały nad wioską, kołowały powoli, aż przysiadły na gnieździe, na starej topoli./Zobaczyły je dzieci, powitały radośnie./A witajcie, bociany, powiedzcie nam o wiośnie!/Siadły na swej topoli, stare gniazdo poznały, dzieciom na powitanie o wiośnie klekotały. … Szkoda tylko, że w Żywkowie mieszka … dwoje dzieci.
W pogodną niedzielę, 28 kwietnia 2013 r. w Żywkowie byli, dużo bocianów widzieli, z Władysławem Andrejewem - mieszkańcem wsi o zwyczajach bocianich rozmawiali, na wieżę widokową weszli, klekotania słuchali, ścieżką edukacyjną do wsi Toprzyny doszli i z powrotem do Żywkowa wrócili: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.
_____________________________________________________

"Nie ma u nas człowieka, który nie znałby bociana białego. Pamiętamy go z czasów dzieciństwa, z bajek i opowieści, wielu widziało go w locie, klekocącego na gnieździe lub kroczącego poważnie i dostojnie po łące. Ten długonogi i długodzioby ptak od niepamiętnych czasów związał się z człowiekiem i otaczany jest powszechną sympatią. Ludzie są dumni, że bociany mają swe gniazda w ich obejściu lub jego pobliżu, chętnie wychowują wyrzucone i osierocone jego maleństwa, a gdy opustoszeją gniazda odczuwają żal i troskę o przyszłość tego gatunku. Polska jest zresztą uprzywilejowanym w Europie siedliskiem bocianów i w dużej mierze od nas zależy aby ten wspaniały ptak, dla wielu z nas symbol ojczystego krajobrazu, był dalej ozdobą naszego kraju."


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2013-04-30