Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Kopalnia Węgla Brunatnego i elektrownia „Bełchatów”


Trasa: Olecko-Warszawa-Kalisz-Russów-Stawiszyn-Kalinowa-Kleszczów-Rogowiec-Bełchatów-Łódź-Piątek (samochodowo-rowerowa wyprawa weekendowa).

Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” jest największą i najnowocześniejszą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Wydobycie w niej pierwszych ton węgla miało miejsce 19 listopada 1980 r. Całkowite zasoby surowca wynoszą 2 miliardy ton. Kopalnia prowadzi eksploatację węgla dla pobliskiej elektrowni. Rocznie wydobywa się tutaj 38,5 mln ton węgla brunatnego (miąższość węgla dochodzi do 100 m) oraz piaski, żwiry, iły i kredę jeziorną. Zasoby całego złoża bełchatowskiego zostaną wykorzystane do około 2038 r.
Miejscowe złoże znajduje się w strefie zapadlisk tektonicznych, rozciągających się na przestrzeni około 50 km (trzy pola: „Bełchatów”, „Szczerców” i „Kamieńsk”). Węgiel ten liczy sobie 20 mln lat. Jego powstanie rozpoczęło się 70 milionów lat temu. Na terenie dzisiejszej kopalni istniało ciepłe morze, które stopniowo się spłycało. Około 20 mln lat temu powstało torfowisko. W podmokłych i bagnistych zagłębieniach terenu gromadziły się szczątki roślin, które ulegały procesowi uwęglania. Gnijące rośliny i drzewa tworzyły coraz grubszą warstwę osadu. Torf zmienił się w węgiel brunatny, który został przykryty grubą warstwą osadów młodszych. Pod wpływem ciśnienia i temperatury proces uwęglania następował bardzo szybko. Z około 4 m torfu powstawał 1 metr węgla brunatnego.
Na wyrobisku „Bełchatów” kończy się już węgiel. Po wydobyciu ostatnich pokładów teren zostanie wyrównany i zalany wodą. Powstanie wtedy największe i najgłębsze jezioro w Polsce.
Kopalnię można obserwować z trzech punktów widokowych: na Górze Kamieńskiej, w Kleszczowie i Żłobnicy.
W naszym kraju rozpoznano ponad 150 złóż i obszarów węglonośnych. Branża węgla brunatnego w Polsce składa się z 5. kopalni odkrywkowych i 5. elektrowni opalanych tym paliwem.
W pochmurną i chłodną sobotę, 5 kwietnia 2014 r. kopalnię „Bełchatów” widzieli i przy elektrowni (za zgodą ochrony) byli: Konrad Radzewicz, Cezary Lasota i Andrzej Malinowski.

___________________________________________
Węgiel brunatny – skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg. Węgiel brunatny jest nieodnawialnym źródłem energii.
Kopalnia odkrywkowa – rodzaj kopalni, w której (w przeciwieństwie do podziemnej pracy górniczej) wszelkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni, a proces wydobywczy odbywa się poprzez odkrywanie kolejnych warstw surowców.
Elektrownia – zakład przemysłowy wytwarzający energię elektryczną przez przetwarzanie innych rodzajów energii. Elektrownia jest to obiekt techniczny składający się z jednego lub kilku zespołów urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej.


Wyświetl większą mapę

 

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole. Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2014-04-13