Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Kalinówka Kościelna


Dojazd: Olecko-Augustów-Suchowola-Zabiele-Dolistowo Stare-Jaświły-Kalinówka Kościelna.
Kalinówka Kościelna położona jest w powiecie monieckim. Można w niej zobaczyć piękny barokowy drewniany kościół pw. św. Anny z 1774 r., lamus z 1783 r., bramę i ogrodzenie cmentarza z 1848 r., a także zabytkowy wiatrak z 1924 r. W modrzewiowym kościele ołtarz główny ozdobiony jest obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz rzeźbami archaniołów z I połowy XVII w. Świątynia została wybudowana na planie prostokąta, jest trzynawowa, kryta gontem, z wieżyczkami. Przy kościele znajduje się kamienna dzwonnica - w XVIII wieku była drewniana i lamus – zrębowy, drewniany plebański budynek dwukondygnacyjny z podcieniami. Przechowywano w nim zboże, żywność i sprzęt gospodarski. Jest najstarszym budynkiem w Kalinówce Kościelnej i w okolicy.
Do dzisiejszych czasów, bez większych zmian przetrwała brama cmentarna. Wybudowano ją z cegły i kamienia na wapiennej zaprawie, otynkowana.
W ciepłą i słoneczną sobotę, 29 marca 2014 r. w Kalinówce Kościelnej byli: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.
______________________________________________

Barok – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI do XVIII w. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich (po soborze trydenckim).
Nawa – składowa część kościoła położona pomiędzy prezbiterium (przestrzeń dla duchowień-stwa i służby liturgicznej) a kruchtą (przedsionek), przeznaczona dla wiernych. Oprócz świątyń jednonawowych występują dwu-, trzy-, pięcio- oraz siedmionawowe. Nawy są zazwy-czaj oddzielone rzędem podpór – słupów, filarów lub kolumn.
Zręb – szkielet, wiązanie budowli, podstawa, zarys.
Kondygnacja – w budownictwie część budynku zawarta między bezpośrednio nad sobą położonymi stropami (poziomy element konstrukcyjny).
Podcień – pomieszczenia w dolnej części budynków, otwarte na zewnątrz, ograniczone słupkami lub filarami wzdłuż lica muru, nieprzekraczające dwóch kondygnacji.
Gont – drewniany materiał do wykonywania pokryć dachowych. Jest to deseczka z drewna iglastego, o przekroju klina, z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi, łączona poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą.


Wyświetl większą mapę

 

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole. Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2014-04-02