Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Krzemianka i Krzemieniucha


Dojazd: Olecko-Filipów-Czarnakowizna-Morgi-Okrągłe-Krzemianka-Żywa Woda (wyprawa rowerowa).

Wieś Krzemianka położona jest w powiecie suwalskim. W jej okolicach występuje największa w Polsce anomalia magnetyczna. Była ona już znana przed II wojną światową. Dokonano wtedy pomiarów geomagnetycznych i grawimetrycznych. W 1962 r. rozpoczęto odwierty. Okazało się, że w ziemi na głębokości od 850 do 2350 m zalegają rudy żelaza, tytanu i wanadu. W 1979 r. opracowano założenia budowy w tym miejscu kopalni i zakładu wzbogacania rud. Obszar górniczy miał objąć teren o powierzchni 59,3 km2. Do realizacji planów nie doszło. Złoże „Krzemianka” zajmuje obszar o długości 5 km i szerokości 1,5 km. Złoża rudy żelaza w Polsce występują w Zagłębiu Częstochowskim, Staropolskim, Kujawskim i na Dolnym Śląsku. Zasobów żelaza w okolicach Suwałk nie wydobywa się ze względu na głębokie położenie złóż i groźbę katastrofy ekologicznej. Rudy żelaza w Polsce są na wyczerpaniu.
Nieopodal Krzemianki, w kierunku wsi Żywa Woda znajduje się wzniesienie Krzemieniucha o wysokości 289 m n.p.m. Jest ono drugim, po Górze Rowelskiej (299 m n.p.m.) najwyższym wzniesieniem na Suwalszczyźnie. To stroma morena czołowa porośnięta lasem. Wejście łatwodostępne. Na szczycie znajduje się niewielka kapliczka wybudowana w roku 1950 przez mieszkańców wsi Żywa Woda (w latach 1998-1999 odbudowana na nowo). W środku obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, patronki wsi.

W ciepłą i słoneczną sobotę, 26 kwietnia 2014 r. w Krzemiance byli, na górę Krzemieniuchę weszli i po Suwalszczyźnie na rowerach 63 km przejechali: Cezary Lasota, Wojciech Jegliński i Andrzej Malinowski.
___________________________________

Żelazo (Fe) – metal o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych. Czyste żelazo jest lśniącym, srebrzystym, dość twardym i stosunkowo trudnotopliwym metalem.
Anomalia magnetyczna – lokalne różnice między ziemskim polem magnetycznym w danym miejscu a jego wartością teoretyczną, wyliczonymi na podstawie położenia biegunów magnetycznych na Ziemi. Ze względu na wielkość obszarów dzieli się je na kontynentalne, regionalne i lokalne. Za anomalie lokalne uznaje się te, których obszar zawiera się w granicach od stu do kilku tysięcy km2. Występujące w nich zmiany pola magnetycznego zazwyczaj nie przekraczają 10%. Anomalie te wiążą się z występowaniem dużych pokładów minerałów magnetycznych na znacznych (ponad 1km) głębokościach. Skutkiem występowania anomalii magnetycznych jest m.in. zanikanie fal radiowych, zakłócenia w pracy urządzeń telekomunikacyjnych, rozregulowanie kompasu, wiry magnetyczne czy „dziwne” zjawiska geofizyczne.
Morena czołowa – rodzaj moreny powstającej wzdłuż czoła lodowca lub lądolodu w czasie stagnacji w okresie jego etapowego zaniku. Zbudowana jest z gliny zwałowej, bloków, głazów, ma ona charakter wału, garbu, wzgórza lub ciągu wzgórz, często o znacznych rozmiarach.


Wyświetl większą mapę
 

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole. Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2014-04-28