Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 


Lipce Reymontowskie

Trasa: Olecko-Łomża-Wyszków-Serock-Wyszogród-Łowicz-Pszczonów-Lipce Reymontowskie-Maurzyce (wyprawa jednodniowa z noclegiem w Łowiczu).

Miejscowość Lipce Reymontowskie w województwie łódzkim znana jest z „Chłopów” Władysława Reymonta. To tutaj autor umiejscowił akcję powieści, opisując życie społeczności wsi Lipce (obecną nazwę, z członem Reymontowskie wprowadzono 17 grudnia 1983 r.). Dwa kilometry od centrum miejscowości znajduje się „Domek Reymonta”, w którym autor mieszkał w latach 1889-1891 (niewielki domek dróżnika z czerwonej cegły). Dzisiaj jest on zamieszkiwany przez rodziny kolejarskie. Reymont pracował w Lipcach przez 3 lata jako pomocnik dozorcy plantowego kolei. Chodził wzdłuż torów i pilnował robotników kładących podkłady. Bywał też w karczmie, skąd wynosił różne historie, które potem opisywał. W powieści ukazał pracę chłopów na roli, codzienne zajęcia mieszkańców, obchody świąt, zwyczaje i obrzędy wiejskie na przestrzeni czterech pór roku, a także dokonujące się na wsi przemiany społeczno-ekonomiczne. „Chłopi” są napisane językiem ciekawym, prostym, z wykorzystaniem miejscowej gwary. Przez utwór przewija się mnóstwo barwnych postaci, jednak na pierwszym planie pozostaje historia rodu Borynów. W życiu lipieckich chłopów szczególne znaczenie miała ziemia. Im więcej morgów, tym większe poważanie we wsi. Człowiek bez ziemi, to ciągłe bycie na łasce innych. Ziemia stawała się także przedmiotem konfliktów między dziećmi a rodzicami. Tak było u Borynów. Chłopi jako gromada walczyli o ziemię z panami.
Dzisiejsze Lipce Reymontowskie starają się nawiązywać do „Chłopów”. We wsi znajduje się Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta i zagroda ludowa. Na cmentarzu – symboliczna mogiła Macieja Boryny z 1958 r., w centrum wsi dwie karczmy – „Borynianka”, którą wybudowano prawdopodobnie w miejscu zagrody Boryny i „U Boryny”. Stara lipiecka karczma mieściła się w drewnianym domu, w którym obecnie funkcjonuje sklep mięsny. Jest też znany z powieści staw. Nie ma już przy nim drewnianych chat, które go otaczały i drzew. Staw chciano kiedyś pogłębić i wypłynęła z niego woda. Powieść „Chłopi” była dwukrotnie sfilmowana, w 1922 i 1972 r. Sceny do filmu kręcone były także w sąsiedniej wsi Pszczonów (przy kościele).
Warto zobaczyć Lipce Reymontowskie i poczytać w nich „Chłopów”, tak jak my to uczyniliśmy. Odkryliśmy tę książkę na nowo i Reymonta też … „ Bo to i we wsi czynił się ruch nadspodziewanie, coraz więcej ludzi człapało po drogach, to wozy z drugich wsi po raz turkotały, że nad stawem kieby w procesji wciąż się czerwieniły babskie przyodziewy, naród bowiem ciągnął do spowiedzi, nie bacząc na złe drogi ni na dzień płaksiwy, przykry a tak zmienny, iż co kilka Pacierzów padał deszcz, to ciepły wiater przewalał się po sadach albo zaś nawet sypały śnieżne krupy grube kiej pęczak, a przyszedł i taki czas, że słońce przedarło się z chmur i kieby złotem posuło świat – jak to zresztą zwyczajnie bywa na pierwszą zwiesnę, kiej czas podobien się czyni w maty jasności do dziewki poniektórej, której to posobnie i śmiech, i płacz, i wesele, i żałoście biją do głowy, a sama nie miarkuje, co się z nią wyprawia. Juści, że ta u Hanki nikto na pogodę nie baczył i robota a pogwary szły, jaże się rozlegało”.

W ciepły i słoneczny czwartek, 1 maja 2014 r. w Lipcach Reymontowskich byli, „Chłopów” we wsi i na polach czytali: Marta Kiejdo i Andrzej Malinowski.
_______________________________________

Władysław Stanisław Reymont (1876-1925) – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową epopeję „Chłopi” (1924 r.


Wyświetl większą mapę

 Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole. Widok zgodnościJeżeli witryna, nie wygląda tak, jak oczekujesz, obrazy lub przyciski nawigacyjne nie są wyświetlane. Może to być spowodowane problemem ze zgodnością z programem Internet Explorer. Przeczytaj więcej aby to zmienić.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2014-05-10